433_433_85153777-65a6-46ba-af46-a2a1da4a9910.jpg

Rozhovor s Miroslavem Vlasákem

Přečtěte si rozhovor s šéftrenérem mládeže Miroslavem Vlasákem, který hodnotí uplynulou část sezony.

Na konci minulé sezóny slavil tým U19 pod Vaším vedením postup do České ligy dorostu. Jak moc složité bylo v létě za těchto okolností složit a připravit nově vznikající tým U19?

Ač jsme základ týmu v podobě hráčů ročníku narození 2005 znali, tak to nebylo jednoduché. Letní příprava je velmi krátká, naším úkolem bylo rozdělit 40 hráčů na dva týmy do kategorií U19, U18 a být připravení tak, abychom zachytili začátek soutěže a dělali body. Můj osobní názor je, že na poznání a následné sestavení správného kádru potřebuje trenér půl roku.

Povězte nám jak hodnotíte úroveň druhé nejvyšší dorostenecké soutěže, kterou Váš tým nyní hraje?

Upřímně jsem trochu rozpačitý. Plno zápasů je pěkných, fotbalových. Naopak některé zápasy nejsou vůbec pěkné, hra je rozkouskovaná, přehnaně agresivní a samotného fotbalu vidí člověk pomálu. Celkově mi v soutěži chybí více výrazných individualit. My jsme se snažili naším pojetím fotbalu přispět k vyšší úrovni soutěže a fotbal tvořit, ne bourat a kazit.

Přesně v polovině sezóny jste na 12. místě se ziskem 26. bodů. Můžete říct, že jste po podzimní části s tímto bodovým ziskem, respektive umístěním spokojen?

S bodovým ziskem jsme spokojení, sice jsme někdy ztratili body, které jsme měli získat, ale několikrát jsme také šťastně zvítězili nebo remizovali. Tabulka je ale hodně vyrovnaná, takže důvod k uspokojení určitě není.

Postihla vás během podzimní části nějaká větší krize, nebo byli jste naopak v určité fázi soutěže tzv. "na vlně"?

Vyhnula se nám nějaká delší série porážek, prohráli jsme maximálně dvakrát za sebou. Myslím, že herně i výsledkově se nám podařil nejvíce prostředek soutěže, tam jsme podávali nejlepší výkony, které nám přinášeli také body. Troufnu si říct, že vyjma 2. poločasu posledního zápasu se Spartou jsme se všemi soupeři hráli vyrovnaná utkání a nikdy jsme výrazně nepropadli.

Jaký bude váš program během zimní přestávky, a na čem byste v ní chtěli nejvíce zapracovat?

My si vlastně ani žádnou velkou přestávku nedáváme, cílem je připravit hráče na přechod do dospělého fotbalu a když vidíme, jak náročné je prosadit se do třetí ligy, kterou hraje naše A mužstvo, tak musíme pracovat náročně. Cílem je zlepšit každého jednoho hráče, po technické, taktické, kondiční i mentální stránce. Budeme hledat možnosti, jak hráčům už v dorostu dávat příležitosti nakouknout mezi dospělé a získat nutné zkušenosti prostřednictvím našeho B týmu, případně pokud bude možnost i A týmu.

Kde by Miroslav Vlasák viděl rád svůj tým na konci nastávající sezony?

Tým bych rád viděl v tabulce co nejvýše, ale ještě důležitější pro mě je, abych viděl připravené kluky. To jsou pro mě fotbalově dobře vybavení jedinci, kteří jsou kondičně dobře připravení a hlavně mentálně odolní a cílevědomí zvládnout přechod do dospělého fotbalu na co nejvyšší úrovni.

V klubu působíte už rok a půl jako šéftrenér mládeže. Prozraďte nám chronologicky od Vašeho jmenování momenty, na které jste jako šéf mládeže nejvíce pyšný?

Jednoznačně červen letošního roku, kdy jsme slavili vítězství ve svých soutěžích kategorií U19, U18 a U15. Vyhrát jakoukoliv dlouhodobou soutěž je vždy velmi náročné a moc si toho vážím. Díky těmto vítězstvím letos hraje 8 kategorií vyšší soutěže. Jako druhý úspěch beru, že sportovně jsme se s těmito kategoriemi v těžkých, ligových soutěžích etablovali a jsme důstojnými soupeři. Někde se to daří víc, někde méně. Zavazuje nás to ke stále kvalitnější práci s našimi hráči i ke zlepšování podmínek, které jim klub může nabídnout.